Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /templates/ja_bellatrix/ja_menus/Base.class.php on line 55
Startuje Konkurs „FIO-Mazowsze Lokalnie” 2015 Skip to content

narrow screen resolution wide screen resolution auto screen resolution Increase font size Default font size Decrease font size default color brick color green color
Startuje Konkurs „FIO-Mazowsze Lokalnie” 2015 PDF Drukuj Email

Startuje Konkurs „FIO-Mazowsze Lokalnie” 2015

Fundacja Fundusz Współpracy, wspólnie ze Stowarzyszeniem BORIS i Stowarzyszeniem Europa i My, ogłasza nabór wniosków do drugiego konkursu na mikrodotacje dla młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych z terenu województwa mazowieckiego. Termin składania wniosków w ramach ścieżki inicjatywy oddolne rozpoczyna się 16 marca, kolejny, na rozwój organizacji startuje 13 kwietnia br.

To już druga edycja konkursu dedykowana młodym organizacjom pozarządowym i grupom nieformalnym z Mazowsza, w którym można uzyskać mikrodotację, wysokości do 5 tysięcy złotych. W ramach tegorocznej edycji programu „FIO-Mazowsze Lokalnie” czeka blisko 800 tysięcy złotych, z czego aż 70% środków będzie przeznaczonych na realizację inicjatyw oddolnych, 30% zaś na wsparcie rozwoju organizacji. Operatorzy planują przyznać około 200 mikrodotacji. Głównym celem programu jest wsparcie działań, które inicjują współpracę mieszkańców województwa mazowieckiego na rzecz dobra wspólnego. – W programie FIO-Mazowsze Lokalnie staramy się odpowiedzieć na zmiany w sektorze obywatelskim, gdzie coraz większą rolę odgrywają nieformalne inicjatywy oddolne, a młodym organizacjom coraz trudniej konkurować z bardziej doświadczonymi organizacjami. – mówi Daniel Prędkopowicz, koordynator programu. – Decydując się na wsparcie (nie)zwykłych ludzi, którzy chcą wspólnie działać na rzecz swojej społeczności, ułatwiając im sposób aplikowania o środki, zmieniliśmy procedury konkursowe – dodaje.

Uproszczony wniosek, dwuetapowa ocena inicjatyw oddolnych

Nowe założenia Konkursu 2015 obejmują zmiany na etapie wnioskowania i sposobu oceny pomysłów na projekt. Operatorzy zdecydowali się rozdzielić dwie ścieżki konkursowe – rozwój organizacji przeznaczony będzie na wsparcie młodych organizacji pozarządowych, a w ramach ścieżki inicjatywy oddolne dotowane będą działania lokalne realizowane przez młode organizacje pozarządowe, grupy nieformalne lub grupy samopomocowe.

Maksymalnie uprościliśmy dokumenty aplikacyjne, zarówno projektów na rozwój organizacji, jak i wsparcia realizacji inicjatyw oddolnych – mówi Jacek Ostrowski, członek Zarządu Fundacji Fundusz Współpracy. – Takie rozwiązanie pozwoli nam uniknąć niepotrzebnej formalizacji i sprawi, że wniosek będzie bardziej przyjazny dla osób, które nie mają doświadczenia w pisaniu projektów, a po prostu chcą działać – dodaje.

W obydwu modułach konkursu wprowadzono nowe dokumenty aplikacyjne – zrezygnowano z pełnej treści wniosku na rzecz maksymalnie uproszczonej dwustronicowej fiszki, która ma pozwolić na opisanie działań w sposób krótki i konkretny. Co istotne, w fiszce nie trzeba będzie podawać szczegółowego budżetu oraz harmonogramu. Procedura oceny została wzbogacona o drugi etap – prezentację pomysłów przed komisją konkursową, które zasiądą podczas 6 spotkań regionalnych (szacunkowo spotkania odbędą się w Ostrołęce, Siedlcach, Płocku, Radomiu oraz dwa spotkania w Warszawie). Do etapu prezentacji zostaną zaproszeni pomysłodawcy najlepiej ocenionych projektów (około 300) – którzy podczas krótkiej, ok. 5 minutowej prezentacji będą mieli okazję zaprezentować najważniejsze aspekty swoich działań oraz swoje zakorzenienie lokalne. Komisja konkursowa będzie składała się docelowo z 5 osób, między innymi przedstawicieli Operatora oraz trzech reprezentantów lokalnych wyłonionych spośród: Ambasadorów FIO-Mazowsze Lokalnie, działaczy III sektora, reprezentantów samorządu terytorialnego lub mediów lokalnych.

Młode organizacje aplikujące o środki na swój rozwój będą z kolei musiały przedstawić skrócony plan własnego rozwoju, co będzie podstawą do oceny merytorycznej projektu. Stowarzyszenia i fundacje w tym przypadku nie będą stawały już przed komisją.

Nie zabraknie sprawdzonych zasad

W harmonogramie działań Programu FIO-Mazowsze Lokalnie nie zabraknie sprawdzonych w poprzednim roku rozwiązań. Na każdym etapie realizacji programu operatorzy „FIO-Mazowsze Lokalnie” będą wspierani przez Ambasadorów, którzy na swoje barki przejmą część działań związanych z m.in. dotarciem do lokalnych grup nieformalnych, aktywnym informowaniu i doszkalaniu potencjalnych beneficjentów, a także wezmą udział w ocenach merytorycznych wniosków. Odbędzie się również cykl webinariów oraz seminaria w subregionach województwa mazowieckiego, a realizatorzy projektów będą mogli wziąć udział w Konkursie „Opowiedz o swoim projekcie” na najlepszy materiał promocyjny przeprowadzonych działań.

Więcej informacji na temat Konkursu znajdą Państwo na naszej stronie w zakładce Konkursy Mikrodotacji. Wszystkie dokumenty aplikacyjne znajdują się w zakładce Do Pobrania.

Poniżej harmonogram Konkursu 2015:

INICJATYWY ODDOLNE
Nabór fiszek od 16 do 30 marca 2015 roku
Wyniki pierwszego etapu oceny 10 kwietnia 2015 roku
Umawianie terminów spotkań z komisją konkursową i przesyłanie budżetów od 11 do 20 kwietnia 2015 roku
Spotkania komisji w terenie 22 kwietnia – 6 maja 2015 roku
Radom 22 kwietnia 2015 roku
Siedlce 24 kwietnia 2015 roku
Ostrołęka 27 kwietnia 2015 roku
Płock 29 kwietnia 2015 roku
Warszawa 5 maja 2015 roku
Warszawa[1] 6 maja 2015 roku
Wyniki konkursu 8 maja 2015 roku
Podpisywanie umów i wypłacanie pieniędzy (w terenie) od 9 do 31 maja 2015 roku

[1] Wnioskodawcy spoza Warszawy, którzy nie mogli zgłosić się w proponowanych terminach

 

ROZWÓJ ORGANIZACJI
Nabór fiszek od 13 kwietnia do 4 maja 2015 roku
Wyniki konkursu 31 maja 2015 roku
Podpisywanie umów i wypłacanie pieniędzy od 1 do 15 czerwca 2015 roku
 

Najnowsze


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_latestnews/helper.php on line 109